Blog

Eurostar EV-976 min read

Jan 4, 2020 3 min

Eurostar EV-976 min read

Reading Time: 3 minutes

Eurostar EV97 je dnes jedním z nejpopulárnějších ultralehkých letadel.

Eurostar EV97 je ultralehké letadlo navržené pro sportovní / rekreační létání, turistiku a výcvik s omezením na neatrobatické lety VFR. Eurostar je aerodynamicky řízené, jednomotorové, dvoumístné, nízkoplošné, celokovové letadlo s pevným tříkolovým podvozkem a regulovatelným nosním kolem.

Základní parametry  
Počet pasažérů 2
Motor Rotax 100 koní
Cestovní rychlost 180 km/h

Popisy letadel

Drak nejvyšší kvality

Eurostar má vysoce kvalitní a odolný celokovový eloxovaný a korozivzdorný hliníkový drak s prodlouženou životností. Klouby draku jsou nýtované a také lepené / lepené pro delší životnost draku, zatuchlejší a otřesnější let a také pro lepší ochranu při nehodách (bez rozepnutí). Všechny hlavy nýtů jsou vyplněny tmelem pro vynikající vzhled povrchu letadla.

Trup

Trup má polomonocoque konstrukci tvořenou výztuhami a duralovými kryty. Ocasní ploutev je nedílnou součástí trupu. Sekce motoru v nose je oddělena od posádky firewallem, ke kterému je připojeno motorové lože.

Křídlo

Obdélníkové křídlo je monosparová konstrukce s pomocným nosníkem pro připevnění křidélek a klop. Všechny prvky jsou nýtovány dohromady. Na koncích křídel jsou nýtované sklolaminátové špičky křídel.

Ocasní jednotka

Celokovová ocasní jednotka se skládá z horizontální ocasní jednotky se stabilizátorem a výtahem s ouškem a z lichoběžníkové vertikální ocasní jednotky s kormidlem.

Elektrárna

Eurostar je vybaven čtyřválcem, čtyřtaktem vodorovně protilehlým, rozvodem OHV, motorem Rotax. Chlazení motoru je kombinováno, hlavy válců jsou chlazeny kapalinou a válce jsou chlazeny vzduchem. Nucené mazání vany, dvě zapalovací elektronická zapalování. Motor je vybaven elektrickým startérem, generátorem střídavého proudu a mechanickým palivovým čerpadlem. Integrovaný reduktor s redukčním poměrem 2,273 pohání vrtuli. Standardně je instalován motor Rotax 912 UL s výkonem 80 koní. Na požádání lze nainstalovat rotax 912 ULS o výkonu 100 koní s TBO 1500 hodin, Jabiru 2200 (80 HP) nebo jiné alternativní energetické jednotky.

Vrtule

Eurostar je standardně vybaven vrtulí V230C. Je to dřevěná dvoulistá vrtule s pevným roztečem, jejíž přední hrana je pokryta opláštěním a krycí fólií. Vrtule je připevněna pomocí 6 šroubů k náboji vrtule a je vybavena vrtulovým rotorem ze skleněných vláken. Na přání lze nainstalovat alternativní stavitelné vrtule.

Palivový systém

Palivový systém obsahoval 65 litrů (17,2 USgal) nádrže, palivový kohout, filtr a palivové čerpadlo na motoru. Nádrž je umístěna za sedadly.

Podvozek

Používá se podvozek se třemi koly s regulovatelným nosním kolem. Hlavní nohy podvozku jsou vyrobeny z kompozitních materiálů a jsou pevně připevněny k trupu. Hlavní kola jsou vybavena hydraulickými kotoučovými brzdami, které jsou ovládány pedály nožního ovládání. Nosní kolo je ovládáno tažnými tyčemi spojenými s pedály nožního ovládání a jeho ocelová podvozková noha je pružinově zatížena gumovými vazy.

Kokpit

Pohodlná a luxusní kokpit se dvěma ergonomicky tvarovanými sedadly vedle sebe, fantastickou všestrannou viditelností, nastavitelnými pedály, perfektním větráním a volitelným topným systémem umožňuje létat s Eurostarem i na velké vzdálenosti. Baldachýn se skládá z ocelového rámu, na kterém je přišroubována kabina z organického skla. Přední část krytu je odnímatelná dopředu, zadní část je pevná. Pro snadnější a snadnější manipulaci je hmotnost kabiny vyvažována dvěma plynovými vzpěrami. Vrchlík je vybaven úchytkami a zámkem. Širší nebo tónovaná stříška lze objednat navíc. Podlaha v kokpitu je pokryta odnímatelným kobercem, sedadla mají lehké čalounění a boky trupu jsou pokryty čalouněnými panely s kapsami.

Řízení

Eurostar je vybaven klasickým duálním systémem řízení. Křidélka a výtah jsou ovládány hůlkami, kormidlo je ovládáno pedály. Klapky jsou ovládány mechanicky, páka ovládání klapek je umístěna mezi sedadly a pákou trimu.

Standardní výbava

Eurostar je připraven létat letadlem standardně vybaveným následujícím zařízením (rozsah standardního vybavení se může na některých trzích lišit): Indikátor otáček, indikátor teploty hlavy válců, indikátor elektrického paliva, indikátor teploty oleje, indikátor tlaku oleje.

Letové přístroje: Ukazatel rychlosti vzduchu (uzly nebo km / h), výškoměr (stopy), magnetický kompas, variometr (ft / min nebo m / s), ukazatel banky
Ovládání: hydraulické brzdy (4 čerpadla), duální ovládací páky, mechanické klapky, ovládání škrticí klapky s třecím zámkem, nastavitelné pedály, nová konstrukce přístrojové desky, jistič stisknutím tlačítka, řízení předních kol kombinované spouštěcí spínač.

Interiér: Vnější větrací otvory, 12 V pomocný vývod, čtyřbodové bezpečnostní pásy, luxusní obložení interiéru, tenká čalouněná sedadla, čalouněná ramenní ochrana, široký zadní zavazadlový prostor, zadní zavazadlový prostor se zavazadlovými sítěmi

Exteriér: celokovová konstrukce, zámek s klíčem, palivová nádrž 65 litrů, lakování (pouze bílá barva), hlavní pneumatiky 15×6,00-6, nosní pneumatika 13×5,00-6, podvozek tříkolky, vrtule V230C, 2 lopatky, dřevěné, pevné stoupání, Rotax 912 UL (80 HP), 12 V baterie, výfukový systém, kombinované chlazení motoru, nucené mazání suchou vanou, dvě zapalovací elektronická zapalování, elektrický startér, generátor střídavého proudu.

Příslušenství: sluneční clony (2 ks), provozní příručka pilota, příručka pro údržbu, pozemní zařízení, kompletní záznamy o zkouškách.

Doplňková výbava: Široký výběr volitelného vybavení nabízí dostatek prostoru pro přizpůsobení letadel: různé vrtule, přistávací světla, přední světla, obrysová světla, tažné zařízení, kryty kol, plováky a amhibian verze, lyžařská verze, blatníky, přístrojové vybavení, balistický záchranný systém.

Certifikáty

Kvalitu a spolehlivost Eurostaru uznávají letecké úřady ve více než 30 zemích: Česká republika, Velká Británie, Německo, Francie, Španělsko, Švýcarsko, Belgie, Finsko, Slovensko.

Your email address will not be published. Required fields are marked *